Panna Fotograf

Na początku kwietnia zrobiłam na moim Instagramie małą ankietę, dotyczącą tematyki, która byłaby dla Was interesująca. Wybraliście „wskazówki fotograficzne”! W zeszłym tygodniu omawiałam podstawy kadrowania, a dziś chciałbym Was zainspirować do tworzenia ciekawszych zdjęć.

Przedstawię Wam 6 moich sprawdzonych sposobów/pomysłów, jak podejść do fotografii w bardziej kreatywny sposób. Ale najpierw mały wstęp.

Jaki jest mój ulubiony patent na ćwiczenie kreatywności? Czy kreatywność można w ogóle ćwiczyć? Czy jest dla wszystkich? O tym przeczytacie właśnie w tym wpisie! Zapraszam 😀

panna fotograf

Czy jesteś kreatywny?

W zawodach artystycznych „kreatywność” to dla wielu osób słowo klucz. I w sumie nie ma co się dziwić. Nie będę się jednak nad tym rozwodzić. Chciałam tylko zaznaczyć, że to nie jest tak, że ktoś jest lub nie jest kreatywny. Według mnie tą umiejętność ma każdy. Powiem więcej – można ją ćwiczyć! W Internecie znajdziecie mnóstwo metod na pobudzenie kreatywność. Odpowiem więc jasno, Ty też jesteś kreatywna/kratywny!

Jak ćwiczę kreatywność?

Zadałam sobie to pytanie dopiero pisząc ten tekst. I szczerze mówiąc, to nie jest tak, że  mam na to jakiś ustalony schemat. W pierwszej chwili pojawia mi się w głowie odpowiedź: „przecież ja, tak jakoś szczególnie, nie ćwiczę kreatywności”.

fotograf Bydgoszcz

Ale po dłuższym zastanowieniu uświadomiłam sobie, jak wiele rzeczy, które robię na co dzień ma wpływ na rozwój tej umiejętności. Wykonywanie sesji zdjęciowych, przeglądanie inspiracji, chodzenie na spacery, próbowanie nowych rzeczy, odwiedzanie nieznanych miejsc. To wszystko niewątpliwie ma znaczenie! Czasem się śmieję, że jak próbuję czegoś nowego, to czuję, jak tworzą mi się nowe połączenia w mózgu.

1 rzecz, która uwalnia kreatywność

I tu dochodzimy do punktu, który może zaskoczy Was swoją prostotą, ale u mnie się sprawdza.

POZWÓL sobie na bycie KREATYWNYM, otwórz się na to. Tak, dobrze słyszycie. To cała moja „magia”.

Nauczyłam się, pozwalać sobie na to, by być kreatywną. Wiem, że może to śmiesznie brzmi. Ale mam czasem takie przebłyski, że mówię sobie: „dobra, to teraz bez żadnej presji, otwórz w sobie te wszystkie blokady, które Ci mówią, że nic ciekawego już nie wymyślisz i spróbuj spojrzeć na otaczający Cię świat, z innej perspektywy.”

ćwiczenie kreatywności

Pozbywam się myślenia „MUSISZ zrobić coś kreatywnego, MUSISZ znaleźć jakiś kreatywny kadr”. Zamiast tego włączam w sobie coś w stylu „ No dobra, to ja poobserwuje to co mnie w tej chwili otacza np. na spacerze lub w pociągu (jazda pociągiem w ogóle jakoś dobrze na mnie działa w kwestii kreatywności) i po prostu próbuję znaleźć w tym coś ciekawego, a czy mi to wyjdzie czy nie, to nie ma znaczenia. Ja chcę tylko SPRÓBOWAĆ.

To właśnie przełączenie myślenia z „muszę być kreatywna” na „SPRÓBUJĘ”, jest w moim przypadku kluczem.

Ale koniec już tego wstępu. Przejdźmy do sedna dzisiejszego tematu 😀 Przedstawiam Wam 6 moich patentów na ciekawsze zdjęcia.

CIEKAWSZE ZDJĘCIA: 6 sprawdzonych sposobów!

1.Powtarzaj ten sam kadr w różnych miejscach.

Na ten pomysł wpadłam któregoś razu, w podróży. Chciałam urozmaić trochę zdjęcia z wakacji. I tak o to powstała seria, którą kontynuuję praktycznie przy każdej możliwej okazji.

ciekawsze zdjęcia

Możecie spróbować zrobić podobne zdjęcia z dowolną rzeczą.

Kiedyś zrobiłam też mini serię z telefonem komórkowym, jadąc autobusem lub z oknem, spędzając kilka godzin w pociągu, a także w samolocie.

ciekawsze zdjęcia w podróży
ciekawsze zdjęcia w samolocie

2.Szukaj odbić!

Odbicia to bardzo wdzięczny temat. Rozejrzyj się gdzie odbija się światło, gdzie tworzy się jakiś ciekawy obraz, może być to odbicie w szybie, kałuży, w ekranie telefonu, w wiacie autobusu lub szklance. Nie ma ograniczeń!

ciekawsze zdjęcia w podróży
zdjęcie odbicie
zdjęcie odbicie
jak robić ciekawsze zdjęcia
odbicie w kałuży zdjęcie

3.Schowaj się za czymś!

Mam tu na myśli wszystkie kadry robione zza jakiejś rośliny lub przedmiotów. Moje ulubione sposoby to robienie zdjęć „zza kwiata”, ale równie dobrze można zrobić je z wykorzystaniem drzewa, gazety lub cokolwiek sobie wymyślicie. Taki patent jest zawsze dobrym sposobem na urozmaicenie zdjęcia.

jak robić ciekawsze zdjęcia
sesja wiosenna bydgoszcz

4.Wykorzystaj okulary

Okulary są kolejnym przedmiotem, który potrafi podpowiedzieć kreatywne rozwiązania. Spróbuj umieścić coś w „szkłach”, możesz także poszukać w nich odbić, ale o tym było już wcześniej 😛

zdjęcia w okularach
jak robić ciekawsze zdjęcia
jak robić ciekawsze zdjęcia

5.Wykorzystaj lustra!

Lustra dają dużo możliwości, chociaż czasem trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby nie było Cię w nich widać.

Oprócz luster wiszących na ścianach, warto również zabrać jakieś mniejsze wydanie ze sobą na spacer . Ciekawe efekty gwarantowane!

odbicie w lustrze zdjęcie

6. Rusz się!

Zdjęcia statyczne są spoko. Ale to właśnie te robione w ruchu, często przykuwają wzrok innych. Podskok, trzepotanie włosami (moje ulubione :P), a może bieg, obrót, cokolwiek przyjdzie Wam do głowy. Niech się dzieje!

bieszczady zdjęcia
sesja plenerowa w Myślęcinku Bydgoszcz
sesja plenerowa bydgoszcz
sesja plenerowa Bieszczady

Ode mnie to na dzisiaj tyle. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do tego, żeby czasem poszukać jakichś nowych perspektyw. I mam jedną prośbę, nie wkurzajcie się na siebie, jeśli coś Wam nie wychodzi. Niech Waszym celem będzie dobra zabawa w szukaniu nowych kadrów, chociażby telefonem!

Dajcie znać czy wpis był dla Was interesujący. A może macie jakieś swoje metody na ciekawsze zdjęcia? Chętnie o nich poczytam 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *